Off the Grid at -30

så jag fick tänka igen häromdagen och du vet hur när jag ställer en fråga måste jag hitta svaret. Om du inte har gissat de flesta av mina frågor ställs till mig genom samtal med Mountain Man. Han ber mig alltid att bevisa för mig själv om det är bäst att göra saker på ett eller annat sätt och eftersom jag älskar att lära mig det fungerar bra för oss båda. Dagens fråga är detta. Hur mycket kostar det verkligen att mata kycklingar i utbyte mot ägg, är det verkligen värt det eller ska jag bara köpa dem från affären eller grannarna.
min första tanke är att det är en no brainer. Jag vet att ägg från frigående höns är mycket hälsosammare än något köpta och jag älskar att ha kycklingar runt. Deras roliga upptåg får mig att skratta och de producerar underbar proteinrik mat för min familj. Vad är inte att älska?
men när jag försöker avsätta känslor för att analysera detta fortsätter jag att komma med fler frågor. Köpte du kycklingarna fullvuxna? Som en dag gammal? Vid ungefär 5 eller 6 veckors ålder? Eller var de kläckts ut på din gård av en broody fågel? Varje ålder har en annan prislapp kopplad till den. Det billigaste är att låta en av dina höns gå och uppfostra några barn åt dig. Förutom det är det minsta arbetet att köpa 5 eller 6 veckor gamla från en granne för ungefär $4 eller $5 vardera. För att göra det lättare kan anta att du gjorde det sista alternativet och köpte 3 höns. Om du vill ha barn behöver du också en tupp som kommer att lägga till kostnaden men om du inte gör det kommer hönorna att lägga ägg bara bra utan en. Låt oss bara koncentrera oss på hönsen för nu och om du bestämmer dig för att lägga till en tupp kan kostnaden läggas till senare.
varje vuxen kyckling äter ungefär 1/4 pund foder per dag. En påse med köpt lagerfoder är 50 pund och kostar mig ungefär $35 (Du kanske kan få det billigare där du bor). Det är cirka 17,5 cent per dag per kyckling. Den genomsnittliga Multi-purpose höna kommer att lägga cirka 260 ägg per år vid topprestanda. Det fungerar till $ 63.88 tillbringade per kyckling per år med en avkastning på cirka 21.66 dussin ägg om du köper all mat från en butik. Kom ihåg att detta också är i topprestanda utan att ta hänsyn till fodret för att höja dem till denna nivå eller för när de börjar producera mindre.
så, hur mycket spenderar du på ägg? Det billigaste jag kan köpa dem i butiken är ungefär $2.65/dussin vilket är $52.14 per år för mängden ägg 1 höna kommer att lägga. Så, om jag skulle ha kycklingar och köpa alla deras foder jag faktiskt förlora pengar till ett belopp av $11.74 per kyckling. Självklart får jag alla dessa härliga ägg och de är mycket bättre för mig än de köpta. Eftersom kycklingarna är frigående äter de också mycket buggar etc på sommaren och äter därmed mindre köpt foder, och jag ger dem alla mina köksskrot. Kanske i slutändan fungerar det ganska jämnt? Men glöm inte extra köpt som ostronskal etc. Suck…. OK. Det kommer inte att fungera billigare på det här sättet, så låt oss titta på alternativ.
det finns ett billigare sätt att göra det. Jag fick reda på detta när jag pratade med min lokala köpman i en matningsbutik. De flesta foderbutiker har en blandning du kan köpa som är speciellt för att komplettera och tillsätta protein till korn som vete, majs, havre och korn. Det blandas i ett förhållande av 7 till 1 beroende naturligtvis på vilken typ av spannmål du har till hands. En skopa av den köpta blandningen till 7 skopor av din blandning av spannmål. Medan det är lite dyrare ($45 / 50 lb bag) har det ett koncentrerat protein och är mycket billigare om du har bönder runt som inte har något emot om du rensar ut botten av deras kornfack för dem. Fritt spannmål är alltid ett bra fynd och hönorna bryr sig verkligen inte om löven! Genom att använda denna metod sänker jag min kostnad till drygt $9 per år per kyckling för foder. Inte illa! Naturligtvis beror detta på att hitta bönder som gör att du kan rensa ut sina spannmålsfack gratis. Om jag måste köpa korn i bulk från en bonde går min kostnad upp.
men vänta! Kan du inte göra din egen mix? Visst kan du, men det är inte alltid lätt att hitta de korn som behövs. Värphöns behöver cirka 18% protein i kosten. Kornen som odlas lokalt här har inte det protein som behövs. Vete är 12.5% protein, majs är 9 %, havre är 14% och korn 12,3 %. Så om du bara skulle mata korn skulle de inte få tillräckligt med protein förutom på sommaren om de kan hitta många buggar. Men om du har en mask gård och kan komplettera sin kost, som daggmaskar är ca 28% protein. Glöm inte vasslen! Om du gör ost är denna härliga produkt laddad med protein. Det finns en bra lista över korn och deras proteinnivåer här samt en mängd information om att skapa ditt eget kycklingfoder. Kanske har du bönder i ditt område som kan förse dig med billigare alternativ.

de första äggen som mina kycklingar gav mig. Yum!

Så vad ska man göra? Själv kan jag enkelt få spannmål för nästan ingenting eller gratis men om jag inte bodde här är jag inte säker. Det fungerar för att balansera vad som är bra för dig jämfört med vad som är billigare. Själv tar jag godheten varje gång om jag kan. Men det är säkert värt att överväga alternativen och göra mycket forskning innan du bara bestämmer dig för att göra det.
länkar också in till Frugally Sustainable ’ s Blog Hop.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *