în afara grilei la -30

deci, m-am gândit din nou zilele trecute și știi cum odată ce pun o întrebare trebuie să găsesc răspunsul. Dacă nu ați ghicit cele mai multe dintre întrebările mele sunt puse la mine prin conversații cu omul de munte. El îmi cere întotdeauna să-mi dovedesc dacă este mai bine să fac lucrurile într-un fel sau altul și din moment ce îmi place să învăț că funcționează excelent pentru amândoi. Întrebarea de astăzi este aceasta. Cât costă cu adevărat să hrănești puii în schimbul ouălor, merită cu adevărat sau ar trebui să le cumpăr doar de la magazin sau de la vecini.
Primul meu gând este că nu este un brainer. Știu că ouăle de la găinile de rasă liberă sunt mult mai sănătoase decât orice magazin cumpărat și îmi place să am găini în jur. Poznele lor amuzante mă fac să râd și produc alimente minunate bogate în proteine pentru familia mea. Ce nu e de iubit?
cu toate acestea, în timp ce încerc să las deoparte emoția pentru a analiza acest lucru, tot vin cu mai multe întrebări. Ai cumpărat găinile mari? Ca într-o zi? La vârsta de 5 sau 6 săptămâni? Sau au fost eclozate în gospodăria ta de o pasăre? Fiecare vârstă are o etichetă de preț diferită atașată la ea. Cel mai ieftin este să permiteți uneia dintre găinile dvs. să meargă la puiet și să crească niște bebeluși pentru dvs. Cu excepția acestui lucru, cea mai mică cantitate de muncă este să cumpărați copii de 5 sau 6 săptămâni de la un vecin pentru aproximativ 4 sau 5 dolari fiecare. De dragul de a face mai ușor vă permite să presupunem că ați făcut ultima opțiune și achiziționate 3 găini. Dacă doriți copii veți avea nevoie de un cocoș, precum și care se va adăuga la costul, dar dacă nu găinile va depune ouă bine fără unul. Vă permite să se concentreze doar pe găinile de acum și dacă vă decideți să adăugați un cocoș costul poate fi adăugat pe mai târziu.
fiecare pui adult va mânca aproximativ 1/4 kilogram de hrană pe zi. O pungă de alimentare cu strat achiziționat este de 50 de lire sterline și mă costă aproximativ 35 USD (este posibil să o puteți obține mai ieftin acolo unde locuiți). Adică aproximativ 17,5 cenți pe zi pe pui. Găina medie multifuncțională va depune aproximativ 260 de ouă pe an la performanțe maxime. Se ajunge la 63,88 USD cheltuiți pe pui pe an, cu o rentabilitate de aproximativ 21,66 zeci de ouă dacă cumpărați toată mâncarea lor dintr-un magazin. Amintiți-vă acest lucru este, de asemenea, la performanțe de vârf, fără a lua în considerare hrana pentru a le ridica la acest nivel sau atunci când încep să producă mai puțin.

deci, cât cheltuiți pe ouă? Cele mai ieftine le pot cumpăra de la magazin este de aproximativ $2.65/duzină, care este $52.14 un an pentru cantitatea de ouă 1 găină va depune. Deci, dacă ar fi să am găini și să cumpăr toată hrana lor, pierd de fapt bani în valoare de 11,74 USD pe pui. Bineînțeles că primesc toate acele ouă minunate și sunt mult mai bune pentru mine decât cele cumpărate din magazin. De asemenea, din moment ce puii sunt liberi, ei mănâncă o mulțime de bug-uri etc. vara, mâncând astfel furaje mai puțin cumpărate și le dau toate resturile de bucătărie. Poate că în cele din urmă funcționează destul de uniform? Dar nu uitați extra-ul achiziționat, cum ar fi scoici de stridii etc. Suspin…. Bine. Nu va funcționa mai ieftin în acest fel, așa că haideți să ne uităm la Alternative.
există un mod mai ieftin de a face acest lucru. Am aflat asta în timp ce vorbeam cu comerciantul meu local la un magazin de furaje. Majoritatea magazinelor de furaje au un amestec pe care îl puteți achiziționa, care este special pentru suplimentarea și adăugarea de proteine la cereale precum grâu, porumb, ovăz și orz. Se amestecă într-un raport de 7 la 1, în funcție de tipul de cereale pe care îl aveți la îndemână. O lingură de amestec achiziționat la 7 linguri de amestec de cereale. În timp ce este un pic mai scump ($45/ 50 lb sac) are o proteină concentrată și este mult mai ieftin dacă aveți fermieri în jurul cărora nu vă deranjează dacă curățați fundul coșurilor de cereale pentru ei. Cerealele gratuite sunt întotdeauna o afacere bună, iar găinile cu siguranță nu le deranjează frunzele! Prin utilizarea acestei metode am redus costul meu până la puțin peste $9 pe an pe pui pentru furaje. Nu-i rău! Desigur, acest lucru depinde de găsirea fermierilor care vă vor permite să curățați gratuit coșurile de cereale. Dacă trebuie să cumpăr cereale în vrac de la un fermier, costul meu crește.
dar stai! Nu poți să-ți faci propriul mix? Sigur că poți, dar nu este întotdeauna ușor să găsești boabele necesare. Găinile ouătoare au nevoie de aproximativ 18% proteine în dieta lor. Boabele cultivate local aici nu au proteinele necesare. Grâul este 12.5% proteine, porumbul este de 9 %, ovăzul este de 14%, iar orzul 12,3%. Deci, dacă ar fi să se hrănească numai cereale ei nu ar fi obtinerea suficient de proteine, cu excepția în vara în cazul în care acestea pot găsi o mulțime de bug-uri. Cu toate acestea, dacă aveți o fermă de viermi și puteți suplimenta dieta lor, deoarece râmele sunt aproximativ 28% proteine. Nu uita zerul! Dacă faceți brânză, acest produs minunat este încărcat cu proteine. Există o listă excelentă de cereale și nivelurile lor de proteine aici, precum și o multitudine de informații despre crearea propriului furaj de pui. Poate că aveți fermieri în zona dvs. care vă pot furniza alternative mai ieftine.

primele ouă pe care mi le-au dăruit puii mei. Yum!

deci, ce să fac? Eu însumi, pot obține cu ușurință cereale pentru aproape nimic sau gratuit, dar dacă nu am trăit aici nu sunt sigur. Acesta funcționează pentru a echilibra ceea ce este bun pentru tine față de ceea ce este mai puțin costisitoare. Eu însumi, voi lua bunătatea de fiecare dată dacă pot. Dar sigur merită să luați în considerare opțiunile și să faceți o mulțime de cercetări înainte de a decide să o faceți.
De asemenea, conectați-vă la Blogul lui frugally Sustainable Hop.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *