Av Rutenettet på -30

så, jeg fikk til å tenke igjen den andre dagen, og du vet hvordan når jeg stille et spørsmål jeg må finne svaret. Hvis du ikke har gjettet de fleste av mine spørsmål er stilt til meg gjennom samtaler Med Mountain Man. Han er alltid ber meg om å bevise for meg selv om det er best å gjøre ting på en eller annen måte, og siden jeg elsker å lære det funker bra for oss begge. Dagens spørsmål er dette. Hvor mye koster det egentlig å mate kyllinger i retur for egg, er det virkelig verdt det, eller skal jeg bare kjøpe dem fra butikken eller naboene.
Min første tanke er at det er en no brainer. Jeg vet at egg fra frittgående høner er mye sunnere enn noe butikk kjøpt, og jeg elsker å ha kyllinger rundt. Deres morsomme antics holder meg ler og de produserer fantastisk høy protein mat for familien min. Hva er ikke å elske?Men når jeg prøver å legge til side følelser for å analysere dette, fortsetter jeg å komme opp med flere spørsmål. Har du kjøpt hønene fullvoksne? Som en dag olds? Ved ca 5 eller 6 ukers alder? Eller ble de klekket ut på gården din av en fuglfugl? Hver alder har en annen prislapp knyttet til den. Den billigste er å la en av dine høner å gå broody og heve noen babyer for deg. Sperring som, minst mulig arbeid er å kjøpe 5 eller 6 ukers åringer fra en nabo for ca $ 4 eller $ 5 hver. For å gjøre det enklere kan vi anta at du gjorde det siste alternativet og kjøpte 3 høner. Hvis du vil ha babyer, trenger du også en hane som vil legge til kostnaden, men hvis du ikke gjør det, vil høner legge egg helt fint uten en. Kan bare konsentrere seg om høner for nå, og hvis du bestemmer deg for å legge til en hane kostnaden kan legges på senere.
hver voksen kylling vil spise ca 1/4 pund av feed per dag. En pose med kjøpt lagmating er 50 pund og koster meg omtrent $ 35 (du kan kanskje få det billigere der du bor). Det er omtrent 17,5 cent per dag per kylling. Den gjennomsnittlige multi-purpose hønen vil legge ca 260 egg per år ved topp ytelse. Det virker ut til $63,88 brukt per kylling per år med en retur på ca 21,66 dusin egg hvis du kjøper all maten fra en butikk. Husk at dette også er på topp ytelse uten å ta hensyn til strømmen for å heve dem til dette nivået eller når de begynner å produsere mindre.
Så, hvor mye bruker du på egg? Den billigste jeg kan kjøpe dem i butikken er ca $2.65 / dusin som er $52.14 i året for mengden egg 1 høne vil legge. Så, hvis jeg skulle ha kyllinger og kjøpe all sin mat, mister jeg faktisk penger til melodien på $11,74 per kylling. Selvfølgelig får jeg alle de herlige eggene, og de er mye bedre for meg enn butikken kjøpte dem. Også, siden kyllingene er frittgående, spiser de mye bugs etc om sommeren og spiser dermed mindre kjøpt mat, og jeg gir dem alle mine kjøkkenskrap. Kanskje til slutt virker det ganske jevnt? Men ikke glem ekstra er kjøpt som østers skjell etc. Sukk…. OK. Det kommer ikke til å fungere billigere på denne måten, så la oss se på alternativer.
Det ER en billigere måte å gjøre det. Jeg fant dette ut mens jeg snakket med min lokale kjøpmann på en feed-butikk. De fleste feed butikker har en blanding du kan kjøpe som er spesielt for å supplere og legge protein til korn som hvete, mais, havre og bygg. Det er blandet i et forhold på 7 til 1 avhengig selvfølgelig på hva slags korn du har på hånden. En scoop av den kjøpte blandingen til 7 skudd av din blanding av korn. Mens det er litt dyrere ($45/ 50 lb bag), har det et konsentrert protein og ER mye billigere hvis du har bønder rundt som ikke har noe imot at du rydder ut bunnen av kornkassene for dem. Gratis korn er alltid en god handel og høner absolutt ikke tankene leavings! Ved å bruke denne metoden kutte jeg kostnadene ned til litt over $ 9 per år per kylling for mat. Ikke dårlig! Selvfølgelig avhenger dette av å finne bønder som vil tillate deg å rense ut kornkassene gratis. Hvis jeg må kjøpe korn i bulk fra en bonde, går kostnaden opp.
men vent! Kan du ikke lage din egen blanding? Klart du kan, men det er ikke alltid lett å finne kornene som er nødvendige. Legghøner trenger omtrent 18% protein i kostholdet. Kornene som dyrkes lokalt her, har ikke proteinet som trengs. Hvete er 12.5% protein, mais er 9 %, havre er 14 % og bygg 12,3 %. Så hvis du skulle mate bare korn, ville de ikke få nok protein bortsett fra om sommeren hvis de kan finne mange feil. Men hvis du har en orm gård og kan supplere deres kosthold, som meitemark er ca 28% protein. Ikke glem whey! Hvis du lager ost, er dette herlige biproduktet lastet med protein. Det er en stor liste over korn og deres protein nivåer her, samt et vell av informasjon om å lage din egen kylling feed. Kanskje du har bønder i ditt område som kan forsyne deg med billigere alternativer.

de første eggene mine kyllinger begavet meg med. Nam!

Så hva skal jeg gjøre? Selv kan jeg lett få korn for nesten ingenting eller gratis, men hvis jeg ikke bodde her, er jeg ikke sikker. Det fungerer ut til å balansere hva som er bra for deg versus hva er mindre kostbart. Selv, jeg vil ta godhet hver gang hvis jeg kan. Men det er sikkert verdt å vurdere alternativene og gjøre mye forskning før du bare bestemmer deg for å gjøre det.
også lenke til Frugally Sustainable Blogg Hop.

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *