Off the Grid at -30

so, I got to thinking again the other day and you know how once I ask a question I have to find the answer. Ellet ole arvannut, suurin osa kysymyksistäni esitetään minulle Vuorimiehen kanssa käytyjen keskustelujen kautta. Hän on aina pyytää minua todistamaan itselleni, onko se on parasta tehdä asioita tavalla tai toisella ja koska rakastan oppia se toimii hyvin meille molemmille. Tämän päivän kysymys on tämä. Kuinka paljon se todella maksaa ruokkia kanoja vastineeksi munia, onko se todella sen arvoista vai pitäisikö minun vain ostaa ne kaupasta tai naapurista.
ensimmäinen ajatukseni on, että se on no brainer. Tiedän, että vapaiden kanojen munat ovat paljon terveellisempiä kuin mikään kaupasta ostettu ja rakastan kanojen ympärillä olemista. Heidän hassut temput pitävät minut nauramaan ja he tuottavat ihanaa proteiinipitoista ruokaa perheelleni. Mikä ei ole rakastettavaa?
mutta kun yritän siirtää tunteet syrjään analysoidakseni tätä, keksin jatkuvasti lisää kysymyksiä. Ostitko kanat täysikasvuisina? Kuten yhden päivän vanhoina? Noin 5-6 viikon iässä? Vai kuoriutuiko kotipaikkakunnallasi hautova lintu? Jokaisella iällä on oma hintalappunsa. Halvinta on antaa yhden kanoista mennä hautomaan ja kasvattaa poikasia sinulle. Tätä lukuun ottamatta vähiten työtä on ostaa 5 tai 6 viikon ikäisiä naapurilta noin 4 tai 5 dollarilla kappale. Vuoksi helpottaa lets olettaa teit viimeinen vaihtoehto ja osti 3 kanoja. Jos haluat vauvoja tarvitset kukko samoin joka lisää kustannuksia, mutta jos et kanat munivat hienosti ilman yksi. Lets vain keskittyä kanat nyt ja jos päätät lisätä kukko kustannukset voidaan lisätä myöhemmin.
jokainen aikuinen kana syö noin 1/4 kiloa rehua päivässä. Ostetun kerrosrehun pussi on 50 puntaa ja maksaa minulle noin $35 (saatat saada sen halvemmalla, missä asut). Se on noin 17,5 senttiä päivässä kanaa kohden. Keskimääräinen monikäyttöinen kana munii huippukunnossa noin 260 munaa vuodessa. Se toimii ulos $63.88 käytetty per kana vuodessa tuotto noin 21.66 tusinaa munaa, jos ostat kaikki ruokansa kaupasta. Muista tämä on myös huipputehokkuus ottamatta huomioon rehun nostaa ne tälle tasolle tai kun ne alkavat tuottaa vähemmän.
joten, paljonko käytät kananmuniin? Halvin voin ostaa niitä kaupasta on Noin $2.65 / tusina, joka on $52.14 vuodessa munien määrästä 1 kana munii. Joten, jos minun pitäisi olla kanoja ja ostaa kaikki niiden rehu olen todella menettää rahaa virittää $11.74 per kana. Totta kai saan kaikki nuo ihanat munat ja ne ovat minulle paljon parempia kuin kaupasta ostetut. Lisäksi, koska kanat ovat vapaita, ne syövät paljon vikoja jne. kesällä, mikä syö vähemmän ostettua rehua, ja annan heille kaikki keittiöjätteet. Ehkä se toimii lopulta melko tasan? Mutta älä unohda ylimääräinen on ostettu kuten osteri kuoret jne. Huokaus…. OK. Se ei tule toimimaan halvempaa näin, joten katsotaanpa vaihtoehtoja.
on halvempi tapa tehdä se. Sain tämän selville puhuessani paikallisen kauppiaani kanssa rehukaupassa. Useimmissa rehukaupoissa on sekoitus, jota voit ostaa, joka on erityisesti täydentämään ja lisäämään proteiinia jyviin, kuten vehnään, maissiin, kauraan ja ohraan. Se sekoitetaan suhteessa 7: 1 riippuen tietenkin siitä, millaista viljaa sinulla on käsillä. Yksi kauha ostettu sekoitus 7 kauhallinen Oman sekoitus viljaa. Vaikka se on hieman kalliimpaa ($45/ 50 lb laukku) se on keskittynyt proteiinia ja on paljon halvempaa, jos sinulla on viljelijöitä ympärillä, jotka eivät välitä, jos puhdistat pohjan niiden viljan Roskakorit heille. Ilmainen vilja on aina hyvä kauppa ja kanat eivät todellakaan välitä leavings! Käyttämällä tätä menetelmää leikkasin kustannukset alas hieman yli $9 vuodessa per kana rehuksi. Ei hassumpaa! Tämä riippuu tietenkin siitä, löytävätkö viljelijät, jotka antavat sinun siivota viljalaatikkonsa ilmaiseksi. Jos joudun ostamaan viljaa irtotavarana maanviljelijältä, kustannukseni nousevat.
but wait! Etkö osaa tehdä omaa sekoitusta? Toki voit, mutta aina ei ole helppoa löytää tarvittavia jyviä. Munivat kanat tarvitsevat ravinnostaan noin 18 prosenttia proteiinia. Täällä viljellyissä jyvissä ei ole tarvittavaa proteiinia. Vehnä on 12.5% proteiinia, 9% maissia, 14% kauraa ja 12,3% ohraa. Jos siis syöttäisit vain jyviä, ne eivät saisi tarpeeksi proteiinia paitsi kesällä, jos niistä löytyy paljon ötököitä. Kuitenkin, jos sinulla on mato maatila ja voi täydentää niiden ruokavaliota, koska lierot ovat noin 28% proteiinia. Älä unohda heraa! Jos teet juustoa tämä ihana tuote on täynnä proteiinia. Täältä löytyy loistava lista jyvistä ja niiden proteiinipitoisuuksista sekä runsaasti tietoa oman kananrehun luomisesta. Ehkä alueellasi on maanviljelijöitä, jotka voivat tarjota sinulle halvempia vaihtoehtoja.

ensimmäiset munat Kanani lahjoittivat minulle. Nam!

niin, mitä tehdä? Itse saan helposti viljaa lähes tyhjästä tai ilmaiseksi, mutta jos en asuisi täällä, en olisi varma. Se toimii tasapainottamiseksi, mikä on hyvä sinulle ja mikä on halvempaa. Itse otan hyvyyden joka kerta, jos pystyn. Mutta se varmasti kannattaa harkita vaihtoehtoja ja tehdä paljon tutkimusta ennen kuin vain päättää tehdä sen.
linkki myös Frugally Sustainable-blogiin Hop.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *